Ի՞նչ ենք մենք սովորել այս կիսամյակի ընթացքում:
Այս կիսամյակում մենք սովորել ենք.ռացիոնալ թվեր ամբողջ թվեր տոկոս թվի մաս տասնորդական կոտորակներ:
իմ մաթեմատիկայի բաժինը` այստեղ:
Ի՞նչ ենք մենք սովորել այս կիսամյակի ընթացքում:
Այս կիսամյակում մենք սովորել ենք.ռացիոնալ թվեր ամբողջ թվեր տոկոս թվի մաս տասնորդական կոտորակներ:
իմ մաթեմատիկայի բաժինը` այստեղ:
Դասարանում
Խնդիր 1: Չորս վերնաշապիկը մեկ տաբատից 10%-ով էժան են: Քանի՞ տոկոսով է հինգ հատ վերնաշապիկը թանկ մեկ տաբատից:
Պատկերացնենք, որ տաբատի գինը 4000 դրամ է։
4000-400=3600
3600:400=900
900×5=4500
4500=x
4000=100%
4500=12,5%
Պատասխան.12,5%
Խնդիր 2: 2 տուփ կոնֆետը 3 հոգու բավարարում է 12 օր: Քանի՞ օրում կուտեն կվերջացնեն 6 տուփ կոնֆետը 4 հոգին միասին:
12×3=36
36:4=9
9×3=27
Խնդիր 3: Միլենան և Ռուզանը ապրում են նույն շենքում և հաճախում են նույն դպրոցը։ Միլենան դպրոցից տուն հեռավորությունը քայլում է 20 րոպեում, իսկ Ռուզանը՝ 30 րոպեում։ Մի օր նրանք միաժամանակ դուրս եկան, մեկը դպրոցից, մյուսը՝ տանից։ Դուրս գալուց քանի՞ րոպե հետո նրանք կհանդիպեն։
60:5=12
Պատ. 12 ր.
Խնդիր 4։ Այգում իրար կողք աճում են 4 խնձորենիներ։ Ցանկացած 2 իրար կողք գտնվող խնձորենիներից մեկի խնձորների քանակը մյուսինից շատ է 1-ով։ Կարո՞ղ է արդյոք այդ 4 խնձորենիների վրա միասին լինել 2023 խնձոր։
Տանը
Խնդիր 1։Կարո՞ղ է արդյոք միայն չորսերից բաղկացած թիվը բաժանվել միայն երեքներից բաղկացած թվի: Իսկ հակառա՞կը:
Հնարավոր է օրինակ 444:
Հակառակը հնարավոր չէ:
Խնդիր 2: Հնարավո՞ր է արդյոք ձիով սկսելով շախմատի տախտակի որևէ վանդակից
ա) անելով 19քայլ վերադառնալ նույն վանդակին։
բ) անելով 20 քայլ հայտնվել սկզբնական վանդակի հարևան վանդակում (հարևան են համարվում ընհանուր կողմ ունեցող վանդակները):
ա) հնարավոր չէ
բ) հնարավոր չէ
Խնդիր 3։ Հնարավո՞ր է արդյոք սկսելով a1 վանդակից՝ ձիու քայլերով հասնել h8 վանդակին, յուրաքանչյուր վանդակում լինելով ճիշտ մեկ անգամ։
Հնարավոր չէ
Պատ. Հնարավոր չէ
Պատ. Հնարավոր է:
Պատ. Հնարավոր չէ, որովհետև 25 կենտ թիվ է:
Պատ. Հնարավոր չէ
Պատ. Հնարավոր է:
Պատ. Հնարավոր չէ:
Առաջադրանքներ(դասարանում)
1) Գտե՛ք ամենափոքր հնգանիշ թվի և ամենամեծ եռանիշ թվի տարբերությունը։
9,001
2) Քանի՞ անգամ է միլիոնների դասի ամենափոքր կարգի
միավորը մեծ հազարների դասի ամենափոքր կարգի միավորից։
1000
3) 50 թիվը նախ մեծացրել են 25 %-ով, ապա ստացված թիվը փոքրացրելեն 20 %-ով։ Ինչպիսի՞ թիվ է ստացվել` 50-ից մե՞ծ, թե՞ փոքր։
Հավասար
4) AB հատվածի երկարությունը 14 սմ է։ Նրա վրա նշված է այնպիսի
M կետ, որ AM = 9 սմ, և այնպիսի K կետ, որ BK = 3 սմ։ Գտե՛ք MK հատվածի երկարությունը։
Առաջադրանքներ(դասարանում)
1) Կատարե՛ք բաժանում.
ա) 8,368 ։ 2, դ) 10,5 ։ 7=1,5
բ) 17,024 ։ 4=4,256 ե) 6,25 ։ 125=0,05
գ) 0,0225 ։ 15= 0,0015 զ) 10,08 ։ 24=0,12
ա) 8,368 ։ 2 = 4,184
2) Կատարե՛ք բաժանում.
ա) 40,25 ։ 2,3= 17,5 դ) 35,601 ։ 0,01 ,
բ) 4,221 ։ 0,63 , ե) 0,13464 ։ 0,396 ,
գ) 30,303 ։ 33,3 զ) 9,3456 ։ 10,62 :
3) Լուծե՛ք հավասարումը.
ա) 3,87x = 7,74 , գ) 0,32x = 0,48 ,
բ) 8,13x = 24,6339 , դ) 7,25x = 9,425 ։
4) Ուղղանկյան երկարությունը 26,53 դմ է, իսկ մակերեսը 465,8668 դմ2 է։ Գտե՛ք ուղղանկյան լայնությունը։
456,8668÷26,53=17,26
ա) 0,4 բ) 130 գ) դ) ե) զ) է) ը) թ)
8. ա) 3 բ) -6 գ) -7 դ) 0
5) Կատարե՛ք գումարում.
ա)(–1,2) + (–3,4)=-4,6
գ) (–0,37) + (–6,23)=-6,6
ե) (–1,001) + (–2,456)=-3,457
բ) (–8,75) + (–1,25)=-10
դ) (–4,38) + (–2,04)=-6,42
զ) (–18,203) + (–0,411)=-18,614
6) Լուծե՛ք հավասարումը.
ա) x – 0,99 = 0,01
x=0,01+0,99
x=1
գ) x – 8,64 = 0
x=0+8,64
x=8,64
ե) x – 0,3 = 1
x=1+0,3
x=1,3
բ) 4,52 = x – 10,48
x=4,52+10,48
x=15
դ) 20,3 = x – 0,45
x=20,30+0,45
x=20,75
զ) 17,4 = x – 11,2
x=11,2+17,4
x=28,6
7) Ուղղանկյան երկարությունը 36,6 սմ է, իսկ լայնությունը՝ 24,2 սմ։Եթե նրա երկարությունը 10 անգամ մեծացվի, իսկ լայնությունը 10 անգամ փոքրացվի, որքա՞ն կլինի ստացված ուղղանկյան պարագիծը։
36,6×10=366
24,2:10=2,42
366×2=732
2,42+2,42=4,84
4,84+732=736,84
8) Որոշե՛ք, թե ինչ օրինաչափությամբ է կազմված հետևյալ աղյուսակը.
3,2+1,1=4,3
2,9+0,1=3
9,8+4,3=14,1
գումարելի | գումարելի | գումար |
գումարելի | գումարելի | գումար |
գումարելի | գումարելի | գումար |